
Власник павербанка на 20000 mAh і смартфона з батареєю на 5000 mAh зазвичай розраховує на чотири повні заряджання. Реальний результат у більшості випадків становить близько трьох циклів. Так поводиться і справний павербанк від сумлінного виробника, і причина криється у фізиці перетворення енергії.
Міліампер-години описують заряд, який акумулятор віддає за певної напруги. Без прив'язки до напруги це число нічого не говорить про запас енергії. Тому інженери порівнюють батареї у ват-годинах, і саме цю величину варто шукати на корпусі павербанка перед покупкою.
На етикетці павербанка вказують сумарну ємність його літій-іонних або літій-полімерних елементів. Номінальна напруга таких елементів становить 3,6–3,7 В. Енергію рахують за простою формулою: ємність у мА·год множать на напругу у вольтах і ділять на 1000.
Для павербанка на 20 000 мА·год результат дорівнює 20 000 × 3,7 / 1000 = 74 Вт·год. Ця цифра зазвичай надрукована дрібним шрифтом поруч з ємністю, бо її вимагають авіаперевізники під час перевірки ручної поклажі.
USB-порт видає щонайменше 5 В. Перерахунок тих самих 74 Вт·год на напругу 5 В дає 14 800 мА·год. Такий перерахунок описує ту саму енергію за вищої напруги і жодних втрат не містить. Відповідальні виробники друкують на корпусі окремий параметр Rated capacity з позначкою 5 В. Для моделей на 20 000 мА·год він зазвичай становить близько 12 000 мА·год, і в цьому значенні вже враховано втрати власного перетворювача павербанка.
Енергія проходить три етапи. Підвищувальний перетворювач павербанка піднімає напругу з 3,7 В до 5, 9 чи 20 В. Кабель передає струм до смартфона. Контролер заряджання в телефоні знову знижує напругу до рівня його акумулятора і керує процесом. На кожному етапі частина енергії перетворюється на тепло.
ККД якісного DC-DC перетворювача становить 88–95 %, у бюджетних моделях він опускається до 80–85 %. Контролер смартфона втрачає ще 5–10 %. Опір кабелю дається взнаки за великого струму: тонкий провід завдовжки 2 метри при струмі 3 А здатен забрати кілька відсотків енергії. Разом наскрізна ефективність від елементів павербанка до батареї телефона лежить у діапазоні 65–85 %, і для розрахунків зручно брати середнє значення 80 %.
Кількість циклів зменшують також умови експлуатації:
Флагманські смартфони на Android здебільшого мають батареї на 5 000 мА·год. Їхні елементи заряджаються до 4,4–4,45 В, тому номінальна напруга сягає 3,85–3,88 В, тобто вище, ніж в елементах павербанка. Запас енергії такого акумулятора дорівнює 5 000 × 3,85 / 1000 = 19,25 Вт·год.
Павербанк на 74 Вт·год за ефективності 80 % передає в телефон близько 59 Вт·год. Ділимо на 19,25 Вт·год і отримуємо приблизно 3,1 повного заряджання. Ось як виглядає той самий розрахунок для павербанків іншої ємності.
| Ємність павербанка | Запас енергії | Заряджань смартфона на 5 000 мА·год |
|---|---|---|
| 10 000 мА·год | 37 Вт·год | ≈ 1,5 |
| 20 000 мА·год | 74 Вт·год | ≈ 3,1 |
| 26 800 мА·год | 99 Вт·год | ≈ 4,1 |
| 30 000 мА·год | 111 Вт·год | ≈ 4,6 |
Розрахунок зроблено для номінальної напруги елементів павербанка 3,7 В, акумулятора смартфона 3,85 В і наскрізної ефективності 80 %. Для iPhone з батареєю близько 4 400 мА·год кількість циклів буде приблизно на 10–15 % більшою. Якщо телефон активно працює під час заряджання, реальна кількість повних циклів знизиться до 2,5–2,8.
Ємність описує запас енергії. Потужність описує швидкість, з якою павербанк цю енергію віддає. Два павербанки на 74 Вт·год можуть мати вихід на 20 Вт і на 100 Вт, і це зовсім різні пристрої за сценаріями використання. Вибираючи павербанки для телефона й ноутбука, звіряйте три параметри: запас енергії у Вт·год, вихідну потужність порту USB-C і підтримувані режими USB Power Delivery.
Стандарт USB Power Delivery передбачає фіксовані рівні напруги 5, 9, 15 і 20 В з потужністю до 100 Вт у режимі SPR. Версія PD 3.1 додала режим EPR з напругою 28, 36 і 48 В та потужністю до 240 Вт. Окремо існує протокол PPS, який регулює напругу в межах 3,3–21 В кроком 20 мВ. Саме через PPS працює швидке заряджання Samsung на 25 і 45 Вт, тому павербанк без підтримки PPS заряджає смартфони Galaxy повільніше навіть за високої заявленої потужності.
Для струму понад 3 А потрібен кабель USB-C з чипом e-marker, розрахований на 5 А. Ноутбук на 65 Вт у режимі 20 В споживає 3,25 А, тому звичайний кабель на 3 А обмежить передачу до 60 Вт. Ультрабук з батареєю на 50–60 Вт·год від павербанка на 74 Вт·год отримає приблизно одне повне заряджання. Ноутбук, розрахований на адаптер 65 Вт, від павербанка на 30 Вт заряджатиметься дуже повільно, а під навантаженням продовжить розряджатися.
Варто також перевірити розподіл потужності між портами. Модель із заявленими 65 Вт часто видає їх лише через один USB-C, і після підключення другого пристрою ліміт ділиться між виходами.
Оптичний термінал (ONT) споживає 4–7 Вт, Wi-Fi роутер 6–12 Вт. Для комплекту з загальним споживанням 10 Вт павербанк на 74 Вт·год за ефективності 80 % забезпечить 74 × 0,8 / 10 ≈ 5,9 години роботи. За споживання 15 Вт автономність скоротиться до 3,9 години. Точний прогноз дає вимірювання ватметром. Напис на блоці живлення, наприклад 12 В / 1,5 А, показує максимальну потужність 18 Вт, яку роутер у звичайному режимі не споживає.
Більшість роутерів і терміналів працюють від 9 або 12 В. Для їх живлення використовують кабель-тригер USB-C PD з потрібною напругою або кабель-перетворювач 5 → 12 В з роз'ємом 5,5 × 2,1 мм. Тригер на 12 В працює лише з павербанком, який пропонує цей рівень напруги, бо в чинній специфікації USB PD він необов'язковий. Перед підключенням звірте напругу і полярність на наклейці пристрою: у більшості роутерів плюс подається на центральний контакт.
Наскрізне заряджання (pass-through) потрібно перевіряти окремо. Частина павербанків під час підключення до мережі на мить знімає напругу з виходу, і роутер перезавантажується щоразу, коли повертається світло.
Корисну енергію на виході вимірюють USB-тестером з функцією підрахунку ват-годин, наприклад FNIRSI FNB58 або ChargerLAB POWER-Z KM003C. Обидва прилади вміють запитувати потрібну напругу через PD, тому підходять для перевірки на 5, 9 і 20 В. Як навантаження використовують електронне навантаження з регулюванням струму або пристрій зі стабільним споживанням.
Справний павербанк на 20 000 мА·год за таких умов віддає 60–65 Вт·год, тобто 80–88 % від номінальних 74 Вт·год. Результат нижче 55 Вт·год свідчить про зношені елементи, слабкий перетворювач або завищену ємність на етикетці. Порівнювати два павербанки має сенс лише за однакових струму, напруги й температури. USB-тестер показує енергію на виході пристрою, і для оцінки ємності самих елементів потрібне лабораторне обладнання з окремою методикою.
Для смартфона в щоденних поїздках вистачає моделі на 10 000 мА·год: вона важить близько 200 г і дає півтора повних заряджання. Павербанк на 20 000 мА·год важить 350–450 г і забезпечує приблизно три цикли. Для ноутбука потрібна модель з виходом USB-C PD від 65 Вт і ємністю 20 000–26 800 мА·год.
У регіонах з частими відключеннями електроенергії важить вхідна потужність самого павербанка. Модель на 74 Вт·год із входом 18 Вт заряджається близько п'яти годин. З входом 65 Вт той самий запас енергії відновлюється за 1,5–2 години, і павербанк встигає наповнитися за короткий проміжок, коли світло є.
Для подорожей літаком діють правила IATA. Павербанки дозволено перевозити тільки в ручній поклажі. Модель до 100 Вт·год проходить без обмежень, від 100 до 160 Вт·год потребує дозволу авіакомпанії, понад 160 Вт·год перевозити заборонено. Саме тому популярна ємність 26 800 мА·год: це приблизно 99 Вт·год, максимум без погоджень. Павербанк на 30 000 мА·год з його 111 Вт·год уже підпадає під процедуру дозволу.
Для тривалого зберігання залиште павербанк із зарядом 40–60 % при кімнатній температурі і підзаряджайте його раз на 3–4 місяці. Здутий або деформований корпус означає пошкодження елементів. Такий пристрій потрібно відключити, не проколювати й не стискати, після чого здати в пункт приймання батарейок.
Якщо ви цінуєте свободу налаштувань, великий вибір моделей - обирайте Android. iPhone варто розглянути, якщо хочеться спробувати іншу екосистему і важливі тривала підтримка оновлень...
Технологія самостійного складання LiFePO4-акумулятора з призматичних елементів 280–314 Ач: відбір, компресія, монтаж шин, налаштування BMS, перший заряд...
Розповідаємо про три джерела живлення для плати підсилення на антені для Т2: сам телевізор чи тюнер, окремий зовнішній блок живлення, порт USB...
Бюджетна система резервного живлення на основі акумулятора LiFePO4, інвертора 1000 Вт та недорогого зарядного пристрою здатна забезпечити 4–6 годин автономної роботи для основних побутових приладів...